Care este deosebirea între specializarea principală (A) şi cea secundară (B)?
Din punct de vedere al drepturilor conferite prin diploma de absolvire, cele două specializări sunt egale, acordând aceleaşi drepturi, astfel încât, de exemplu, un absolvent de filologie germană-engleză va putea preda atât Limba şi literatura germană, cât şi Limba şi literatura engleză, în orice instituţie de învăţământ de pe teritoriul României, până la nivelul clasei a X-a.
Diferenţa între cele două specializări constă în numărul cursurilor practice şi al celor opţionale, care este uşor mai mare în cazul specializării principale (A).
În cazul alegerii Limbii şi literaturii germane ca specializare principală (A), studenţii vor putea beneficia suplimentar de îndrumare şi cursuri de aducere la nivel, precum şi de consiliere şi feed-back personalizat, în ceea ce priveşte progresul înregistrat în învăţarea / perfecţionarea limbii.
Cine se poate înscrie la specializarea principală Filologie: Limba şi literatura germană (A)?
Se poate înscrie la specializarea Filologie: Limba şi literatura germană (A) orice absolvent de liceu, care a promovat examenul de bacalaureat.
În ce constă admiterea la facultate?
Admiterea la facultate se va face prin concurs de dosare, în baza căruia candidaţii vor fi declaraţi admişi în funcţie de media la examenul de bacalaureat, în ordinea descrescătoare a acesteia.
Pot să mă înscriu la o specializare cu limba germană dacă nu am studiat această limbă?
Da!
Cum pot obţine asistenţă în vederea înscrierii la concursul de admitere?
Colectivul de Germanistică vă stă la dispoziţie pentru consiliere, îndrumare şi asistenţă în vederea înscrierii la examenul de admitere – membrii acestuia putând fi contactaţi conform informaţiilor din secţiunea CONTACT a acestui website.